משרד עו"ד- דן שגב וימר ושות'
 רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה
 טלפון: 04-6716733/4
 פקס: 04-6716735
 
     
 

פסקי דין OnLine
מאמרים בדיני משפחה
 
שם המאמר: מוסד הכתובה
 
משרד עו"ד,דן שגב וימר ושות'- מאמר מס' 1 - עו"ד לירון נחום

מוסד הכתובה

אתם מתכננים חתונה מפוארת, מושקעת, החל מהסכו"ם וכלה בדי.ג'יי, עורכים השוואות עם חברים שכבר התחתנו , מבקשים הצעות מחיר מאולמות אירועים, הרי מדובר ביום החשוב בחייכם, אך, האם נתתם את הדעת אודות סכום הכתובה או שכדי להשוויץ בפני החבר'ה, נקבתם בסכום אסטרונומי , מה אכפת לכם שיחשבו שיש לכם כסף? גם אם זה לא באמת נכון, הרי לא תרצו ביום החשוב בחייכם להפוך ללעג וקלס, בעת ההצהרה על סכום הכתובה, אז תרשו לי להאיר עיניכם כי לא רבים מן הנישאים כדת משה וישראל מודעים לכךכי הסכום עליו מתחייב הבעל במקרה של גירושין, מחייב אותו לכל דבר ועניין ואשתו יכולה לתבוע אותו בגין חיוב בתשלום הכתובה בעת הגירושין. לאחרונה, ניתנה החלטה עלידי בית הדין הרבני הגדול הקובעת כי יש להגביל את סכום הכתובה עד לסך של 120,000ש"ח בלבד. אדגיש, כי החלטה זו אינה מחייבת את בתי הדין הרבניים האזוריים, אולם, עםמתן החלטה זו, מתקבלת המסקנה כי מוטב לגברים לקבוע את עתידם ולא להמר ולנקוב בסכומי עתק אשר יסגרו את הגולל על עתידם הכלכלי ויהוו כלי "סחיטה" עת יחליטו הצדדים עלפירוק נישואיהם. לפיכך, חשוב לדעת כי גם בימנו אנו, בעידן שנות האלפיים - הכתובה עדיין משמשת כמסמך משפטי מחייב, ומשכך, מוטב לגברים ליתן את הדעת ולהשקיע מחשבה טרם ינקבו בסכום הכתובה. הדרך המומלצת והיעילה ביותר על מנת למנוע מחלוקות והתפלמסות מיותרת באשר לחלוקת הרכוש המשותף מכל לא היא עריכת הסכם ממון שיגדיר מראש את הזכויות והחובות של הבעל והאישה גם יחד. טעות נפוצה היא לראות טעם נפגם בעריכת הסכם ממון, טרם הנישואין, שכן יתרונותיו של הסכם הממון הינם רבים ויש בהם כדי לסייע בעד בני הזוג להחליט בעצמם אודות חלוקת הרכוש עם החלטתם על פירוק הנישואין וגורלם לא תלוי בערכאות המשפטיות, כי אם באומד דעתם וברצונם הטוב והחופשי. לא אחת, ממאנים גברים לתת לנשותיהם גט עד שהאחרונות יוותרו מצידן על כתובתן. במקרה והאישה עומדת בסירובה לוותר על כתובתה, מסרבים הבעלים לתת גט וכך נוצרת התנצחות מיותרת בין בני הזוג שניתן למונעה מבעוד מועד.
האמור לעיל הינו מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מיועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. כל מקרה נבחן לגופו ועפ"י נסיבותיו.

 

שם המשרד - דן שגב וימר ושות' I כתובת: רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה  I   טל.  Tel. 04-6716733/4  פקס:  Fax: 04-6716735 
לייבסיטי - בניית אתרים