משרד עו"ד- דן שגב וימר ושות'
 רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה
 טלפון: 04-6716733/4
 פקס: 04-6716735
 
     
 

פסקי דין OnLine
מאמר מס' 3 דיני משפחה
 
משרד עו"ד,דן שגב וימר ושות'- מאמר מס' 3- עו"ד לירון נחום
שם המאמר: עת מלחמה- עת שלום
המשבר הכלכלי במשק הולך ומחריף, מדי יום ביומו אנו עדים לסגירת מפעלים, הרעת תנאי עבודה, פיטורי עובדים וכיוצ"ב. המצב הביטחוני אף הוא תורם את חלקו, וכרעם ביום בהיר, מוצאים עצמם, בזה אחר זה, עובדים מכל קשת תחומי העבודה מפוטרים. חסרון הכיס שנוצר מביא להימנעות מתשלום דמי מזונות. בהתאם לדין העברי, חובת תשלום מזונות רובצת על כתפיו של האב באופן אבסולוטי ובהתעלם ממצבו הכלכלי ויכולתו הכלכלית לזון את ילדיו.
חובת אב לפרנס את ילדיו קודמת לזכותו לפרנס את עצמו. בתי המשפט קבעו בשורה ארוכה של פסקי דין, כי גם אב נכה, מחוסר עבודה, מתקיים מתשלום גמלה ו/או קצבה מחויב בתשלום מזונות. יוצא איפוא, כי דמי מזונות ילדים ישולמו לפי צרכי הילדים ולא לפי גובה הכנסתו של האב. הצרכים ההכרחיים של הילדים מוגדרים בתחום אחריותו של האב גרידא, זאת מבלי שהאם אחראית לזון את ילדיהם מבחינה כספית. כמו כן, קובעת פסיקת בתי המשפט, כי בתקופת שירות החובה הצבאי, חייב האב עפ"י הפסיקה (ולא לפי הדין העברי) להמשיך ולשלם 1/3 מן המזונות שהיו משולמים עד לאותו מועד. תביעות לתשלום מזונות ילדים מוגשות בזו אחר זו לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים, אולם, לגברים עומד כרועץ המצב הכלכלי, שלעיתים, אף אם יחפצו, בכל מאודם, לשאת בתשלום המזונות, מנועים האחרונים מעשות - כן. דרך המלך היא כאמור תשלום דמי המזונות, אולם, בל נשכח כי הימנעות מתשלום המזונות תגרור נקיטת הליכי הוצל"פ מטעם אם הקטינים ו/או המוסד לביטוח לאומי אשר בידיהם להטיל עיקול חשבון בנק, עיקול רכב, הוצאת פקודת מאסר וכיוצ"ב, הליכים אשר ירעו עד מאוד את מצבו הכלכלי והנפשי של האב.
חשוב לזכור, כי המצב הכלכלי של שני בני הזוג, משני צידי המתרס, חרף גירושי בני הזוג משפיע באופן ישיר על הקטינים, ומשכך, ובשים בצד את היריבות בין בני הזוג, הכרחי עד מאוד למקם את טובת הילד בראש הפירמידה ולהימנע עד כמה שאפשר מפגיעה ברווחתו הכלכלית, זאת בהתאם לרמת החיים לה הורגל. בני הזוג, נדרשים בשעה זו לדסקס בנושא, בשיתוף, ולבחון, לאן מועדות פניהם באשר להזנת ילדיהם. באפשרותם, לפנות לבתי המשפט בבקשה להגדלת ו/או הקטנת מזונות, בהתאם לשינוי הנסיבות, כמו כן, ניתן לשנות סעיפי הסכם גירושין בכפוף לאמור בהסכם, ניתן ליצור הסכם גירושין חדש מותאם למצב ועוד כהנא וכהנא אפשרויות המותאמות באופן ייחודי לכל משפחה ומשפחה.
האמור לעיל הינו מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מיועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. כל מקרה נבחן לגופו ועפ"י נסיבותיו.
 

 

שם המשרד - דן שגב וימר ושות' I כתובת: רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה  I   טל.  Tel. 04-6716733/4  פקס:  Fax: 04-6716735 
לייבסיטי - בניית אתרים