משרד עו"ד- דן שגב וימר ושות'
 רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה
 טלפון: 04-6716733/4
 פקס: 04-6716735
 
     
 

פסקי דין OnLine
מאמר 2 – דיני משפחה
 
משרד עו"ד,דן שגב וימר ושות' - מאמר מס' 2- עו"ד לירון נחום

אבא שלי?

מי מאיתנו לא מכיר את שירו של עוזי חיטמן ז"ל : "לאבא שלי יש סולם, מגיע כמעט עד שמיים, ואבא שלי כה רעב, אוכל ארוחה פעמיים, ואבא שלי הוא הטוב מכולם ואבא שלי הוא הכי בעולם ורק בגללי, הוא האבא שלי, כי הבטיח הוא לי - שהוא רק שלי....".
עדים אנו חדשות לבקרים בחברים, קרובי משפחה, מכרים ושכנים אשר עושים דרכם למדרגות הרבנות. ליבנו נכמר, הכיצד? הרי, רק אתמול, הם התחתנו בחתונה מפוארת, ויש להם ילדים קטנים, אז למה? חכם- מה הוא אומר? 'מצא אישה, מצא טוב, לא מצא - עוד יותר טוב'. הרשע יאמר - זה היה ידוע מראש, התם יאמר- חבל עליהם, דווקא היו זוג נחמד וזה שאינו יודע לשאול, ככל הנראה יקבע כי ככה יותר טוב.
ילדים להורים גרושים מצויים בכל מוסד חינוכי, החל מפעוטונים וכלה באוניברסיטאות, מה לא נאמר עליהם? שיבוא יום וגם הם יתגרשו, היא תהיה כמו אמא שלה, הוא יהיה כמו אבא שלו ועוד כהנא וכהנא קלישאות, שלצערי הרב, לא אחת מתממשות.
הסטריאוטיפים הלה ממחישים שלכל אחד ואחת מאיתנו, זה יכול לקרות. גירושין, הם לא מחלה, הם תופעה, נגע חברתי שהולך ומתרבה, ואם כך, איך נמזער את הפגיעה בילדים?
אל מול האב המושלם בשיר , ישנם לא מעט אבות אשר נוטשים את ילדיהם עם הגירושין, ומותירים עם לכתם, צלקות נפשיות שלעולם לא יגלידו.
הסדרי הראייה שנקבעים לטובת האב, ניתנים לו כפריבילגיה, אולם, לא אחת נרמסים על ידו. ישנם אבות אשר אצים רצים לאחר גירושיהם להתחתן בשנית ונעלמים מחייהם של ילדיהם מנישואיהם הראשונים בלא כל הסבר מוצדק, תוך פגיעה עמוקה בנפשם העדינה של הילדים.
ישנו קושיי רב במדינתו לחייב אב לעמוד בהסדרי ראייה, אולם, חשוב לזכור כי הדבר אפשרי. הכיצד? ראשית, ניתן להגיש בקשה לנקיטת סנקציות כלכליות על האב - בקשה אשר נועדה לדרוש מהאב החזר התשלומים בהן נשאה האם כפועל יוצא מאי עמידתו של האב בהסדרי הראייה. שנית, ניתן להגיש בקשה בהתאם לפקודת בזיון בית המשפט - במסגרתה של בקשה זו, ניתן להשית קנס על האב בכל פעם שיפר את הסדרי הראייה. שלישית, ובמקרים של הפרה מתמשכת, ניתן להגיש תביעה להגדלת מזונות בנימוק כי לאור הימנעותו של האב מלעמוד בהסדרי הראייה, מוטל עול גידול הילדים על שכמה של האם לבדה על כל הכרוך בכך.
לפיכך, מומלץ מאוד לעמוד בהסדרי הראייה, חשיבותם היא נעלה וילדים אינם צריכים להיענש בגין מעשי הוריהם, הם זכאים לאהבה, תמיכה, גידול וטיפול של אב ואם, בין אם הוריהם ביחד ובין אם הוריהם חיים לחוד.
האמור לעיל הינו מידע כללי וראשוני בלבד ואינו מיועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת. כל מקרה נבחן לגופו ועפ"י נסיבותיו.
  

 

שם המשרד - דן שגב וימר ושות' I כתובת: רחוב יוחנן בן זכאי 1 ת.ד. 2289 טבריה  I   טל.  Tel. 04-6716733/4  פקס:  Fax: 04-6716735 
לייבסיטי - בניית אתרים